SLOVENSKÉ ŽENY V NÁRODNOM HNUTÍ – finisáž výstavy

Zverejnené 27.9.2024.

srdečne Vás pozývame na finisáž putovnej výstavy Slovenské ženy v národnom hnutí, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 3. 10. 2024 od 9:30 v priestoroch Cirkevného zboru ECAV Zemianske Podhradie. Plánované otvorenie výstavy pred dvoma týždňami napokon stoplo počasie, boli by sme preto veľmi radi, ak by ste sa prezentácie výstavy mohli zúčastniť v náhradnom termíne. V prílohe Vám posielam pozvánku a plagát.

Výstava vznikla v rámci Roku slovenských žien v národnom hnutí, ktorý na letopočet 2024 vyhlásila Matica slovenská. Podnetom je tohtoročné 200. výročie narodenia Adely Ostrolúckej ktorá pôsobila v Zemianskom Podhradí, a Anny Hurbanovej-Jurkovičovej, rodáčky z Nového Mesta Nad Váhom. Výstava sa taktiež venuje aj Ľudmile Riznerovej Podjavorinskej, spisovateľke z obce Bzince pod Javorinou, či Márii Rázusovej Martákovej, ktorá ako učiteľka pôsobila v Dolnom Srní. Výstavný projekt približuje národnobuditeľskú činnosť viacerých slovenských žien – tému, ktorá je značne atraktívna, no dosiaľ výrazne opomínaná.

Tešíme sa na spoločné stretnutie!