Preskočiť na obsah

77. výročie oslobodenia našej obce

Zverejnené 8.4.2022.

Vážení občania,

       Dnešný deň 8.4.2022 si každoročne pripomíname ako dátum oslobodenia našej obce. Bolo to pred 77 rokmi, kedy našu obec oslobodili vojaci rumunskej a červenej armády. Vráťme sa spoločne prostredníctvom našej kroniky do tohto dňa pred 77 rokmi.

      8.4.1945        Posledné roztratené fašistické jednotky prešli dedinou. Delostrelci usalašiaci sa na Zápotočí opustili svoje pozície a odtiahli smerom na Moravské Lieskové. Blížiacu sa ozvenu ťažkých zbraní bolo počuť už od ranných hodín. K poludniu sa dunenie rapídne zosilňovalo. Okolo druhej hodiny bola dedina ako vymretá. Ľudia boli poukrývaní v pivniciach a pripravených bunkroch. O pol tretej prvé delostrelecké granáty rozťali vzduch nad dedinou, nepríjemne zavíjali a ich výbuchy otriasali oboma obcami. Našťastie ich zásahy nespôsobili väčšie materiálne škody a ani straty na ľudských životoch civilného obyvateľstva. Poslední fašistický vojaci prebehli dedinou a usadili sa v zákopoch na Zápotočí. Delostrelecká paľba neutíchala, ba ozvali sa i fašistickí delostrelci a husto ostreľovali kopec nad dedinou zvaný Plešivek. Strely svišťali vo vzduchu, ozvali sa guľomety a výstrely z pušiek. Vtedy odvážlivci, čo opustili svoje úkryty, zbadali prvé siluety vojakov na kopci Plešivek. Asi po hodine streľba ustala a prví Rumuni zjavili sa v obci asi o štvrtej hodine. Boli uvítaní radostne a srdečne. Objímali a bozkávali ich. Ženy od radosti a šťastia plakali. Ľudia hostili vojakov pečivom a cigaretami. Títo však nemali veľa času na hostenie, niečo si zobrali a ponáhľali sa ďalej smerom na Moravské Lieskové a Cetunu, odkiaľ sa ozývala prudká paľba. To naši chlapci partizáni statočne bojovali s fašistami chcejúcimi sa zakopať po poliach. No nestihli už, nebolo síl zastaviť víťazný postup červenej armády a rumunských jednotiek. Do večerných hodín fašisti opustili všetky pozície pod Javorinou. Zásahom delostreleckých granátov poškodená bola čiastočne stodola Jána Podhradského v Horných Bzinciach. V Dolných Bzinciach obytné domy Jána Mikušíka, Jána Ištóka a Jána Buchača nachádzajúce sa na okraji obce. Pri zásahu domu Jozefa Mikušíka zahynuli dvaja rumunskí vojaci. Viacej obetí na životoch v obci nebolo. Celá dedina sa obliekla do slávnostného rúcha. Radosť občanov kalila iba spomienka na tých čo ešte trpia v zajateckých a koncentračných táboroch a slzy prúdom tiekli po tvárach pri spomienke na padlých, čo nedožili sa tohto radostného dňa oslobodenia.

       9.4.1945 zišli z hôr chlapci partizáni, ktorých viedol npor. Alexander Stanek. Partizáni nešli sami, viedli 186 fašistických vojakov – zajatcov. Občania lemovali cestu v hustých špalieroch kade partizáni so zajatými nacistami prechádzali. Fašistickí vojaci a dôstojníci išli so zvesenými hlavami. Báli sa tohto ľudu, mali strach z tých, do ktorých pred niekoľkými dňami bezstarostne strieľali a pre ktorých nielenže nemali milosti ale ani pekného pohľadu.

      Tento krátky úryvok z našej kroniky, ktorá obsahuje i ďalšie svedectvá o priebehu vojny a partizánskom boji nech stále pripomínajú udalosti spred 77 rokov. Nech mladším generáciám hovoria o tom, ako ťažko sa naša sloboda rodila. „Preto si ju strážme a nezabúdajme“.      

Položením venca a zapálením pomyselnej sviečky poďakujme dnes za životy padlých.

Starosta obce

Ing. Dušan Málik